برای شروع مدیریت زمان دانستن و اجرای یک «تکنیک و قانون» کافی است

خیلی سخت نیست فهمیدنِ اینکه مغز ما انسان ها در ایجاد «عادت های رفتاری» و ایجاد یک «مهارت» به تمرین و زمان احتیاج دارد. پس چرا خیلی وقت ها اصرار داریم به سرعت تغییر کنیم یا «مهارتی» را کسب کنیم؟

یکی از چالش های اصلی مدیریت زمان برای بسیاری از ما خواندن چند تکنیک و آموختن آنها و دست و پا شکسته اجرا کردن آنهاست که نهایتاً هم با دلزدگی آن را کنار می گذاریم و یک نداری درونی را برای همیشه همراه خودمان می کنیم: «من نمیتوانم» یا اینکه «خیلی سخت بود و کار من نیست»

ما نباید انقدر روی خودمان حساب ویژه باز کنیم، ما که سیستم سخت افزاری نیستیم که با نصب یک قطعه از همان لحظه نوع دیگری رفتار کنیم یا یک ویژگی به ما اضافه شود. ما آدمیم و آرام آرام یاد میگیریم و با تمرین بسیار یک ویژگی را به خودمان اضافه می کنیم.

در بحث مدیریت زمان هم چنین است ما «یکباره نمی توانیم و نمی شود  که مدیر زمان خود باشیم».

هر فنّی که یاد میگیریم با تمرین در ما نهادینه می شود،

هر استعداد ذاتی که داریم، با تمرین بسیار در ما به مهارت می رسد

هر هنری که قرار است یاد بگیریم، با تمرین و سخت کوشی بسیار هنرمند می شویم.

پس چگونه است که در بحث مدیریت زمان انتظار معجزه داریم؟

.

.

باید بپذیریم که ما برای داشتن «مهارتِ مدیریت زمان و زندگی» خود باید تمرین کنیم، اما شیوۀ تمرین هم بسیار مهم است. هر تمرینی قاعده و قانون خاص خودش را دارد.

برای ساختن عادت های رفتاری آن هم در مسئلۀ انتزاعی و نامحسوسی مثلِ زمان، باید بسیار تمرین کرد. در سلسله بحث های مدیریت زمان می خواهم بر این نکات کوچک، مهم و کاربردی تمرکز کنم و امیدوارم شما هم همراه من باشید و بازخورد و نقد و نتایج اجرای آن را برایم بنویسید.

دوستان عزیز، 

پیشنهادم به شما این هست که مدیریت زمان را فقط با یک تکنیک شروع کنید و تا در آن مسلط نشده اید تکنیک و روش دیگری را اضافه نکنید.
در همان دوره ای که تکنیک را اجرا می کنید، یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و درباره آن تکنیک، جاهایی که موفق بوده اید و زمان هایی که نمی توانستید تکنیک را بکار بگیرید ، بسیار بنویسید. این تمرین ویژه و دائمی برای نهادینه کردن هر نوع تکنیک و قاعدۀ مدیریتِ زمانی است.
تا زمانی که همۀ ابعاد یک تکنیک و نتایج آن را در زندگی کاری و شخصی خود درک نکرده اید، نباید تکنیک و روش دیگری را اضافه کنید. یک تکنیک ساده و هر روزه و سبک بهتر از تکنیک های پیچیده و دشوار است، به من اعتماد کنید.

.

وقتی با دوستان خودم درباره زمان و مدیریت زمان صحبت می کنم، گاهی با سوالات زیر مواجه می شوم:

 • چگونه مدیریت زمان را شروع کنم؟
 • مدیریت زمان از چه تکنیکی شروع می شود؟
 • گام اول و قدم اول برای مدیریت زمان چیست؟؟
 • کدام تکنیک ها و قوانین مدیریت زمان برای من مناسب هستند؟
 • آیا از پومودورو استفاده کنم یا نه؟
 • در خانه از چه تکنیکی استفاده کنم در محل کار از چه تکنیکی برای مدیریت زمان؟
 • کلافه شدم از دست آدم هایی که فقط دارند از من وقت تلف می کنند؟

و من البته در بسیاری مواقع یک پاسخ دارم:

.

همیشه از این مثال استفاده میکنم:

اگر خودمان را مثل کشتی بحرانی داخلِ آب ببینیم که می خواهد «ثبات» داشته باشد، اولین گام این هست که تنها ابزار و وسیلۀ نجات و ثبات کشتی را که همان لنگر است، در دریا بیاندازیم، بعد که کمی اوضاع آرام تر شد و دیگر در دریای بیکران و زندگی سرگردان نیستیم و حداقل در یک جا ثبات داریم، آنگاه می توانیم به موارد دیگر فکر کنیم.

.

بیایید همین حرف را هم به عنوان یک قاعدۀ رفتاری برای خود در نظر بگیریم و بر اجرای آن پایبند باشیم. یک تکنیک را به خوبی یاد بگیریم و در همۀ زندگی بکار بگیریم، بعد از مسلط شدن بر آن، برویم سراغ تکنیک های دیگر و روش های بهتر.

در این سایت شما میتوانید مطالب مرتبط دیگر را هم ببینید:

—  کلیه مطالب مرتبط با مدیریت زمان

—  تکنیک ها و قوانین مدیریت زمان

مدیریت زمان و سبک زندگی

رادیو مدیریت زمان (آرشیو فایل‌های صوتی با محتوای آموزش مدیریت زمان)

من البته پیشنهاد ویژه ای برای شما دارم، در نوشته بعدی یک تکنیک بسیار ساده و کاربردی با عنوان «ساعت دیدار» را می خواهم معرفی کنم که همیشه در زندگی و در همه جا در مقابل آدمهای اطراف خود می توانید بکار بگیرید و زندگی بهتری را برای خودتان رقم بزنید.

همچنین بر اساس تجربه و بازخوردهایی که از دوستان مختلف کسب کرده‌ام، می‌خواهم این مطلب را هم خدمتِ شما معرفی کنم، به نظرم این تکنیک می‌تواند شروعی بسیار خوب برای مدیریت زمان شما باشد:

بهترین، حرفه‌ای‌ترین، ساده‌ترین و کاربردی‌ترین تکنیک مدیریت زمان

تکنیک بالا را جدّی بگیرید. ممنون از همراهی شما.

.

.

.

لینک کوتاه این مطلب:

https://goo.gl/fzZVqy

.

منبع عکس ها +  و  + و +

.

۲ دیدگاه

 1. این «یک تکنیک» برای من پومودورو بوده
  تا الان ازش راضی بودم، فکر نمی‌کردم اینقدر ثمربخش باشه
  فکر کنم تا یکماه آینده که حسابی باهاش آداپته شدم یه چندخطی درموردش بنویسم

  • سجاد سلیمانی

   چقدر خوبه زینب که به یک تکنیک پایبندی،
   لطفاً اینجا هم برای من تجربیاتت رو بنویس و منتشر کن، دوست دارم من و خوانندگان این وبلاگ از شیوه استفاده و تجربیاتت بیشتر و دقیق تر بدونیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.