سرخط خبرها

میان‌بُر نداریم، برای مدیریت موفق زمان باید صبور باشی و تمرین کنی

برخوردهای دائمی من با دوستان، مخاطبان و مطالعات و تجربیاتی است که درباره‌ی زندگی و مدیریت زمان کسب می‌کنم و در قسمتِ روزنوشته‌ها منتشر می‌کنم. 

امروز خیلی کوتاه می‌خواهم به این نکته بپردازم که موفقیت راه میان‌بُر ندارد. این را در زندگی شخصی خودم هم کشف کرده‌ام. کسانی هم که دارند به ما میان‌بُری برای موفق‌شدن معرفی می‌کنند ؛ در واقع ما وسیله و میان‌بُر موفق و ثروتمند شدن آنها شده‌ایم.

این موضوع در رسیدن به مدیریت زمان بسیار جدّی‌تر است. زمان ما در تمامِ ابعاد زندگی ما و سبکِ زندگیِ ما خلاصه شده است.

برای آنکه بتوانیم بهتر از قبل زندگی کنیم؛ شادتر باشیم، به کارهای بیشتری برسیم، بهره‌وری خود را در کار و زندگی افزایش بدهیم و در میانه‌ی یک تلاشی که برای ما بسیار اهمیت دارد (از کنکور تا مدیرعاملی یک شرکت) گام به گام پله‌های ترقی را طی کنیم و دید بهتری به زندگی داشته باشیم، باید صبور باشیم و تلاش و تمرین کنیم.

مدیریت زمان یک ابزار یا قطعه‌ی سخت‌افزاری یا یک برنامه‌ی نرم‌افزاری نیست که از بازار تهیه کرده و روی خودمان نصب کنیم،
مدیریت زمان ساختار ذهنِ ما و همه‌ی باورهای ما از دنیاست که برای بهبود آن راهی جز تمرین کردن سراغ نداریم.

.

دوستانِ بسیاری هستند که سوال می‌پرسند چگونه بهتر از قبل زمان را مدیریت کنم. و واقعاً منظورشان این است که فوتِ کوره‌گری یا یک دارو و یا یک کتاب و جمله را بشنوند تا بتوانند با آن زندگی دیگری را شروع کنند. متاسفانه اینطور نیست. خبری بدی است، ولی باید واقعیت را بپذیریم.

برای داشتن زندگی بهتر باید مدل ذهنی خودت را تغییر بدهی، انگیزه‌های نو پیدا کنی و بسیار تلاش کنی. هیچ‌فردی و یا ملّتی بدون تلاش و زحمت نتوانسته موفقیت پایدار برای خود بسازد.

افزایش کیفیتِ زمان ما در زندگی فقط و فقط به تکنیک‌های مدیریت زمان بستگی ندارد، یعنی نمی‌توان زندگی را به وسیله‌ی این چند تکنیک (حتی اگر بهترین روش باشد) تکان اساسی داد. زندگی ما از عوامل بسیاری ناشی می‌شود. به قول برایان تریسی که یکی از بهترین کتاب‌های مدیریت زمان دنیا را نوشت است: مدیریت زمان تنها پانزده درصد در زندگیِ ما موثر خواهد بود و ما را شادتر خواهد کرد.

شروع خوب..

مطالعه کردن، مشورت گرفتن با افراد موفق و یا شروع دوره‌های آموزشی، تکرار یک سوال، تمرین کردن بسیار و دور ریختن بسیاری از باورهای قدیمی و عادت‌های نادرست، تمرین ساعت دیدار، تماشای فیلم‌های بسیار خوب سینمای جهان، نوشتن یک لیست، حذف بسیاری از کانال‌هایمان در شبکه‌های اجتماعی و اضافه‌کردن برخی دیگر و…. شروع خوبیست.

.

.

پی‌نوشت: این نوشته حاصل گفتگوی کوتاه با یکی از دوستان همراهِ و مخاطب سایت و کانال تلگرام به نام خانم سمیه معتمدی است. پس از چند دقیقه صحبت با ایشان تصمیم به نوشتن این مطلب گرفتم و در حین نوشتن هم عکسی از کتاب در حالِ مطالعه‌ی خودشان (بهترین سال زندگی – دبی فورد) را برای من ارسال کردند که این‌جا می‌گذارم.

 

کتاب: بهترین سال زندگی – دبی فورد

 

.

.

 

نوشته‌های مرتبط:

— فایل‌های صوتی مدیریت زمان در رادیو مدیریت زمان

— همه‌ی موارد درباره‌ی تکنیک‌ها و روش‌های مدیریت زمان

— پیش‌نیازهای مدیریت زمان – انگیزه و نیاز

— آشنایی با تکنیکِ ساعت دیدار برای مدیریت زمان در تعامل با آدم‌ها و روابط اجتماعی

— برای مدیریت زمان دانستن و به‌کارگیری فقط یک تکنیک مدیریت زمان کافی‌است.

— با بهترین، حرفه‌ای‌ترین، ساده‌ترین و کاربردی‌ترین تکنیک مدیریت زمان آشنا شوید

— همه‌ی مطالب سایت درباره‌ی مدیریت زمان

— روزنوشته‌هایم درباره‌ی زمان و مدیریت زمان

— سخنرانی معروف و جذاب TED مرتبط با مدیریت زمان

— دوره‌های آموزشی مدیریت زمان را اینجا می‌توانید مشاهده کنید

.

.

https://goo.gl/ZDQAos

یک نظر

  1. ۱۵درصدی که میتواند بقیه ۸۵ درصد را تحت تاثیر خودش قرار بدهد کوچک اما بزرگ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.